Hvordan vælger du din drømmeuddannelse?
På få minutter kan du være med til at kortlægge, hvad der afgør studievalget for unge i hele Skandinavien!
Brug et par minutter og deltag i undersøgelsen her
Tusind tak for hjælpen!
Vil du arbejde på kontor, i butik, med events eller noget helt fjerde? En EUD på Campus Vejle kickstarter din karriere i erhvervslivet. Her står dine muligheder åbne. Du tager dit grundforløb i et studiemiljø, der udvikler og uddanner dig til fremtiden med afsæt i dine interesser og kompetencer. Vælg mellem to nye spændende EUD profiler:
En studievejleder hjælper dig med at finde den løsning, der matcher dine fremtidsdrømme.
Uanset hvilken EUD profil på Campus Vejle du vælger, får du undervisning, der kombinerer traditionel klasseundervisning med tværfaglige projektforløb, der giver dig mulighed for at omsætte teori til praksis. I løbet af grundforløb 1 og grundforløb 2, der udgør det første år på din EUD Business, afslutter du følgende fag:
Der vil også være temaer, arrangementer, valgfag mm., der indeholder typisk merkantile elementer som dekoration, iværksætteri og innovation. Det giver dig mulighed for at finde den rette hylde for dig, før du fortsætter i praktik på andet og tredje år, når du har bestået din grundforløbsprøve.
Der er naturligvis et dygtigt team af praktikkonsulenter på Campus Vejle, som er klar til at hjælpe dig med at finde lige præcis den elevplads, som du drømmer om.
Efter tre år er du klædt på til en karriere som faglært i det pulserende erhvervsliv. Brænder du efter mere viden og flere muligheder, kan du også vælge at læse en videregående uddannelse på et erhvervsakademi. Måske er det noget for dig at blive markedsføringsøkonomom, logistikøkonom, serviceøkonom eller noget helt fjerde? Vil du både læse videre og arbejde, er en merkantil akademi- eller merkonomuddannelse på deltid det oplagte valg for dig.
Vil du vide mere om dine muligheder med en EUD Business? Kontakt Campus Vejle via formularen neden for og få hjælp til at vælge den rette EUD profil for netop dig!
For at blive optaget på grundforløbet på EUD Business to Business eller EUD Butik og E-handel, skal du have bestået dansk og matematik med karakteren 02 eller derover ved Folkeskolens Afgangsprøve. Opfylder du ikke dette adgangskrav, har du mulighed for at komme til optagelsesprøve på Campus Vejle.