Uddannet lærer - Vil gerne læse til psykolog
Svar:
Psykologi er en beskyttet titel i Danmark, som du kun må bruge hvis du er cand. psych. (den 2 årige kandidatuddannelse). Er det psykolog du vil arbejde som skal du have den 2-årige kandidatuddannelse.
Problemet i dit tilfælde er at skal have en bachelorgrad i psykologi fra København, Århus eller Ålborg Universitet for at få adgang til kandidatuddannelsen i psykologi.
Alternativt skal du have en bachelorgrad, der i niveau, omfang og indhold svarer til en dansk bachelorgrad i psykologi. Desværre giver uddannelsen til lærer ikke direkte adgang til kandidatuddannelsen i psykologi.
Derfor vil jeg råde dig til, at kontakte studievejledningen på det universitet du vil søge optagelse på og høre om hvilke muligheder du har med din baggrund
Vil du skrive en evaluering om en skole eller en uddannelse på studentum.dk? Cool! Så bidrager du ved at hjælpe andre med at finde den uddannelse, der passer dem bedst. Læs venligst vores anmeldelsespolitik om, hvordan vi godkender og udgiver anmeldelser her.
Hvad kan jeg blive?
Få et overblik over dine mange muligheder, når du skal vælge uddannelse med vores uddannelsestest.
Få inspiration til din karriere
Kom med bag om virksomheder og organisationer fra forskellige brancher, og mød medarbejdere, der fortæller om hvad de laver i deres job, og hvordan de bruger deres uddannelse. Lad dig inspirere og bliv klogere på dit eget uddannelses- og karrierevalg!