Seks elever fra Zentropa har fået firmaets logo tatoveret på deres baller - og de kommer forrest i køen til job og lønforhøjelse. Sådan skrev Politiken.dk for nylig i en artikel.
"Jeg betaler, men så skal den også sidde midt på røven!"
Sådan lød kravet fra Zentropa-boss Peter Aalbæk Jensen, da han en fredag aften blev ringet op af 25-årige Jesper Jarl Pedersen, der havde besluttet at takke ja til filmbossens tilbud om en gratis firma-tatovering. Det skriver avisen.dk. I dag har seks ud af de i alt 25 elever på filmselskabet Zentropa valgt at tage imod Peter Aalbæk Jensens noget specielle bonusordning.
"Jeg har naturligvis en større vision med tatoveringsprojektet. Jeg nyder tanken om, at flere af de her elever om 10 års tid vil slå deres tatoverede Zentropa-røve i chefstolene i den danske film- og TV-branche«, siger Peter Aalbæk Jensen. Han er dog gået på visse kompromiser med placeringen af firma-tatoveringen:
"Egentlig var det sådan, at de skulle have den på røven, men der var et par af dem, der foretrak underarme og håndled, så dem har jeg sgu’ også betalt for".
Et skørt sted
En af dem, der har lagt balle til det langtidsholdbare bevis på tre års tro tjeneste på Zentropa, er Jesper Jarl Pedersen. Og han er stolt af det, der gemmer sig under hans boxershorts.
"Den er et minde om en periode i mit liv, hvor jeg er gået fra at være en uerfaren elev til at være én, der varetager et rigtigt arbejde med masser af ansvar. Og så vil den også altid minde mig om, at jeg har arbejdet på en skør arbejdsplads. Jeg tror ikke, der er muligt at finde et ligeså skørt sted som Zentropa", siger Jesper Jarl Pedersen, der selv har ni måneder tilbage af sin tre-årige uddannelse på filmselskabet.
Genvej til succes
Om alle 25 elever har tænkt sig at takke ja til Peter Aalbæk Jensens tilbud om et evigt minde, er Jesper Jarl Pedersen langt fra sikker på.
"Der er folk herude, der synes, det er lidt mærkeligt, og andre elever har sagt, at det kunne de aldrig finde på", siger Jesper Jarl Pedersen, der også er formand for de elever, der går på uddannelsen. Og ligesom mange af de andre elever drømmer han også om at komme til tilbage og arbejde for Zentropa. En drøm, som tatoveringen ifølge Peter Aalbæk Jensen giver ham bedre chancer for at få opfyldt.
"Det skal ikke være nogen hemmelighed, at de elever, der vælger at få en tatovering, har langt større chancer for at få job i Zentropa på et senere tidspunkt. Under elevtiden vil de også avancere hurtigere op i hierarkiet og få mere i løn end de andre", siger Peter Aalbæk Jensen, der selv forventer, at flere elever vil lægge krop til de tatoverede firma-logoer.



