Uddannelsen til Make-up artist
Er du vild med kreativitet, har du flair for farver, sammensætning og fantasi? Så skal du vælge en uddannelse til Make-up artist. Du vil blive uddannet indenfor Film, Teater, Skøn make-up, Special effects, Camouflage, Tato, Bodypaint og Børnemaling.
Ekspert indenfor alle make-up'ens områder
- Skøn make-up: At finde de rigtige farver når man lægger make-up og vide hvordan man korrigerer er en vigtig egenskab at beherske. Dernæst læres alle de flotte make-upper, lige fra naturlig make-up hvor ansigtest karakterer fremhæves til de flotte farverige aften,- galla- og show make-up med fokus på kraftige nuancer, pæne udtoninger, glimmer, highlight og præcisions arbejde. Fotomake-up med læren om opbygning af farve- og sort/hvid billeder til film, reklame og portrætfoto.
- Filmhistorisk make-up: Historie og make-up. Du starter i det gamle Ægypten, hvor du laver Cleopratra, videre til renæssancen og baroktiden for dernæst at befinde dig i 1900 tallet med fokus på alle de skønne filmdivaer som Marylin Monroe, Greta Garbo, Malene Dietrich, Twiggy med flere.
- Tegne og malelære: Du arbejder med skitser og skygger til udførelse af bodypainting med og uden airbrush. I børneansigtsmaling laves der tigerdyr og andre fantasifulde udtryk. Du afprøver færdigheder i en børnehave. Camouflage og tatoveringer udarbejdet i fedtfarver. Avantgarde make-up med stor inspiration fra mode og fantasi.
- Special effect: I dag laves mange gode film, hvor special effect er en vigtig faktor for at kunne udføre. Du ser skuespilleren forslået med stød og slag, rifter og skudsår, brandmærker m.m. Farvelægning og arbejdet med div. special effect materialer skal gøres meget omhyggeligt, så resultatet ser realistisk ud.
- Maskeproduktion: Der laves masker til TV, film, teater, events og en del til div. rollespil. Du arbejder i kold- og varmskum samt latex. Maskerne bygges op fra bunden, hvor du starter med at lave aftryk for til sidst at male og pudre den færdige maske. Gode eksempler kender vi fra Ringenes Herre.
- Teater make-up: Med stor inspiration fra Københavns teatre og Tivoli, vil du arbejde med fedtfarver, fremstille horn, næser, tænder, skæg og bruge mange forskellige parykker til bl.a. Mephisto, Don Quixote, Dragula og hovedrollerne i Pantomime teatret. I pensum gives en god beskrivelse af alle de karakteristiske teaterkarakterer.
Bestil gratis information om Uddannelsen til Make-up artist her - eller udfyld en interesseforespørgsel nederst på denne side.