|
Uddannelsesinfo
![]()
![]() |
|
|||||||||||||
Drømmer du om at lære fransk flydende, så tag på sprogskole i Frankrig med EF Education First i 2 uger eller op til 11 måneder.
Frankrig er det mest besøgte land i verden, og nu kan du opleve den franske kultur med varme croissanter og Café au lait på en sprogskole i Frankrig. EF Education First tilbyder fransk kurser i Paris og Nice.

Med EF Education First kan du komme på sprogskole i Nice og i Paris.
I Paris kan du:
I Nice kan du:
Du får en oplevelse for livet på sprogskole i Frankrig med EF Education First.
Kontakt EF Education First og hør mere om vores sprogskoler i Frankrig

På sprogskole i Frankrig lærer du ikke kun det franske sprog men også at spise alle de spændende franske oste, og du får et indblik i fransk madlavning. Så mens du lærer fransk flydende på din sprogskole i Frankrig, så lærer du også at navigere i den franske ostesektion og lave en lækker fransk ret til ostebordet.
Både Nice og Paris har masser spændende oplevelser at byde på, og EF Education First hjælper gerne med at skræddersy dit sprogskole ophold i Frankrig. Du kan komme afsted 2 uger eller op til 11 måneder. Du har masser af tid til at nyde Frankrig med de andre studerende på sprogskolen.
Kontakt EF Education First allerede i dag og hør mere om vores sprogskoler i Frankrig!
Det kræver ingen særlige forudsætninger at tage på sprogskole. Nogle kurser er specielt rettede mod en bestemt aldersklasse. Du kan se nærmere på EFs hjemmeside om aldersinddelning og målgrupper.
EF Education First tilbyder en række forskellige muligheder for indkvartering under dit sprogskole- eller udenlandsophold. På den måde kan du selv bestemme, hvordan dit ophold skal se ud. Det er ikke alle former for indkvartering som tilbydes på alle destinationer, men her ser du et udpluk:
Du kan få mere information om priser og andet ved at udfylde skemaet nederst på siden og komme i kontakt med EF Education First. Du kan også skrive en mail eller ringe.
Vil du opleve verden og lære et sprog flydende? Så tag på sprogskole med EF Education First. Vælg mellem 15 lande med sprogskoler i blandt andet USA og Frankrig.
EF Education First er verdens største udbyder af internationale uddannelsesprogrammer. Vi har 40 sprogskoler i 15 lande, og vi har hjulpet mere end 15 millioner studerende med at lære et nyt sprog.
Med mere end 40 års erfaring med sprogskoler tilbyder EF Education First sprogskoler i:

Du får intensive sprogkurser på flere niveauer og for alle aldre på alle vores sprogskoler og uddannelser. Du bestemmer selv, om du vil tage på sprogskole i 2 uger eller op til 11 måneder.
Kontakt EF Education First og hør om vores sprogskoler
EF Education First har hjulpet mange mennesker med at lære nye sprog på sprogkurser, opleve andre kulturer og opdage verden fra et andet perspektiv i over 40 år. Vores sprogskoler har sprogkurser til alle uanset dit niveau. Kombiner sprogkursus med en EF Education First sprogskole i for eksempel New York, Paris eller Barcelona – kun din fantasi sætter grænser.

På EF Education Firsts sprogskoler har du den perfekte mulighed for at lære sprog og få dig en oplevelse for livet. Vi har vores egne sprogskoler i hele verden, som er udvalgt med både indlæring og oplevelser for øje. Du kan for eksempel lære engelsk på mere end 30 destinationer med professionel sprogundervisning.
Med EF Education Firsts populære sprogskoler har du en unik mulighed for at lære et nyt sprog med professionel sprogundervisning og samtidigt få en masse nye venner. Du tager afsted med andre på din egen alder, som du kommer til at være sammen med og få sprogundervisning med på sprogskolen. På et sprogskoleophold handler det om at kaste sig ud i livet og få en oplevelse du aldrig vil glemme.
Vil du høre mere om vores sprogskoler, så kontakt EF Education First allerede i dag!
For at bestille information om Sprogskole i Frankrig, venligst indtast følgende oplysninger:
”De 3 uger vi var afsted var de fedeste 3 uger i vores liv. Udover at man får en masse fede venner fra alle mulige steder omkring i verden, får man også lært en masse sprog både spansk og engelsk.
”Allerede fra første dag følte jeg mig hjemme og man kan jo ikke andet end juble over Miamis fantastiske vejr og skønne sandstrande".