|
Uddannelsesinfo
![]()
![]() |
|
|||||||||||
Journalistik og Mellemøsten - nyhedsformidling i et samfundsmæssigt perspektivPå Rødding Højskole sættes der med hovedfaget, Journalistik og Mellemøsten, fokus på mediernes aktuelle rolle som nyhedsformidler. Det er medierne, som bestemmer, hvad vi skal se og læse om, og det er også medierne, som bestemmer, hvordan de forskellige nyheder bliver præsenteret. Men du kan også være med til at sætte dagsordenen!
På Journalistik og Mellemøsten kan du nemlig tilegne dig en solid viden om sprog, formidling og politik, som senere kan lede dig videre til en uddannelse eller en karriere indenfor faget.
På Rødding Højskole er faget Journalistik og Mellemøsten delt i to. I første periode bliver du introduceret til de grundlæggende arbejdsredskaber og metoder indenfor journalistik. I anden periode kobles journalistikken med temaerne islam og integration. Her kommer du endda på en rejse til Mellemøsten, så du senere kan formidle denne del af verden objektivt og med en solid baggrundsviden.
Kombiner hovedfaget med spændende sidefagNår du tager et kursus i Journalistik og Mellemøsten skal du supplere hovedfaget med en række sidefag, som har en faglig sammenhæng med din øvrige undervisning. Du kan bl.a. vælge fag som:
Du har altså rig mulighed for at få en bred indsigt i alle facetter af Journalistik og Mellemøsten som fag.

Hvert forår tilbyder Rødding Højskole et 14 dages intensivt kursus, som forbereder dig til journalistprøverne på Journalisthøjskolen i Århus og på Center for Journalistik, Syddansk Universitet.
Kurset varede i 2009 fra den 15. - 28. marts og vil ligge omkring samme tid i 2010. Har du journalistik som hovedfag, koster det dig ikke ekstra at deltage i dette 14 dages kursus.
En bærbar er et uundværligt værktøj! Og derfor får du en MacBook, mens du går på Rødding Højskole. Du kan tilmed købe den billigt efter opholdet. Dette tilbud skyldes, at Rødding Højskole vil være landets bedste og mest moderne højskole.
Og et af midlerne til at opnå dette er, at højskolen har besluttet, at alle elever skal have en Macbook, mens de går på skolen. Grunden er, at når skolen hvert år får nye computere, vil der aldrig være forældede computere, for få computere eller for dårlige computere til undervisningen.
Forår 2010
23 uger: 9. januar – 18. juni
20 uger: 30. januar – 18. juni
16 uger: 27. februar – 18. juni
12 uger: 20. marts – 18. juni
Efterår 2010:
16 uger: 22. august - 11. december
12 uger: 19. september - 11. december
Pris:
Ugeprisen på Rødding Højskole er 1.195 kr. Hertil skal lægges dog lægges 2.800 kr. til fælles studietur.
I 2010 skal Journalistik og Mellemøsten på studietur til Mellemøsten. Denne tur kommer til at koste 5.000 kr.
Legater:
Du kan søge et af Rødding Højskoles officielle legater, hvis du opfylder et af følgende kriterier:
Tilskud:
Rødding Højskole - udfordring af dine kreative og intellektuelle evnerRødding Højskole er en højskole, som i moderne omgivelser lægger vægt på at give dig mulighed for udvikling af din viden og kompetencer indenfor lige netop dine faglige interesseområder. Og derfor har Rødding Højskole et stort udbud af aktuelle og vedkommende fagfag, som hver dag kan udfordre dig på dine kreative og intellektuelle evner.
På Rødding Højskole er det ikke bare Danmark og dansk kultur, som er i fokus, men i stedet hele verden. Nok bliver der taget udgangspunkt i det liv, som bliver og blev levet i Danmark, men dette gøres med en perspektivering, som øger elevernes interesse for hele verden.
Og derfor er det også både nationale og internationale spørgsmål, som optager de forskellige linjefags debatemner på Rødding Højskole. Spørgsmål som "Hvorfor er mælkekartoner firkantede, Hvad gør vi, hvis dronningen pludselig ikke vil underskrive landets love, eller hvad er forskellen på frihedskamp og terrorisme" kunne være nogle af dem.
Rødding Højskole har et bredt udbud af faglige fag, som appellerer til din fordybelse:
Alle linjefag er højest aktuelle i forhold til den nuværende samfundsudvikling. Og derfor er det også fag, som du i høj grad vil kunne fåå gavn af i et eventuelt videre uddannelses- eller karriereforløb.
Studieture som en fast del af skoleskemaetStudieture til udlandet er en fast del af skemaet på Rødding Højskole. Tidligere har man f.eks. været i London, Barcelona og Berlin. Fælles for turene er, at de pågældende byer skal opleves, og uanset hvor turen går hen, vil der være noget for enhver - både indenfor design, kultur, musisk, politik og historie.
Studieturene for 2010 er allerede planlagte, og de ser ud som følger: